Nisu imali drugog izbora nego da urade kako je zatražio. Od tada je Benderijina kuća prozvana "Inat kuća" po njegovom inatu. Kuća je i danas dan tu da prkosi svim vladama i simbolizira bosanski inat.
Godine 1997 "Inat kuća" je pretvorena u tradicionalni bosanski restoran."
Detaljnije o istoriji Inat kuće možete pročitati na oficijelnoj stranici, a ja ću se vratiti posjeti ovoj kući koja s druge strane Miljacke prkosi arhitektonskom ponosu Austrogugasrske Monarhije. Pošto je direktno preko puta vijećnice ne treba puno opisivati kako doći do Inat kuće. Samo pređite preko mosta i već ste tu.
Da nema mirisa koji vam odmah po ulasku u Inat kuću prodru u nosne šupljine, pomislili bi ste da ste ušli u neki muzej. Gdje god pogledate, očima ćete uloviti neki artefakt ili uspomenu na neko prošlo vrijeme, a njih ima sasvim dovoljno i za malo veći muzej, a kamoli za jednu kuču. Kao i u svakoj bosanskoj kući, svaki ćošak koji nije mogao biti drugačije iskorišten pošlužio je za izlaganje nekog dijela prošlosti Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Nakon što smo se smjestili i naručili jelo krenuli smo u razgledanje. Pošto nije bila gužva i uz dopuštenje osoblja uspjeli smo se na brzinu popeti i pregledati ostatak restorana. Sa svakim pređenim korakom otkrivate neku novu i nazimljiviju stvarčicu od prošle. Da jelo nije ubrzo bilo gotovo razgledanje bi trajalo puno duže ali nismo htjeli da se hladi.
O meniju nećemo ... njega pogledajte na njihovom sajtu. Mi smo po principu ima šta ima, a čega je nestalo nema do sutra, dobili naručeno. Ja sam svoj želudac obradovao sa begovom čorbom i malom tepsijicom pite. To je bilo sasvim dovoljno da mi do kraja dana ne padne na pamet da još nešto jedem. I na kraju da ne pišem kako sam uživao u svakom zalogaju i bombardovanju mog nepca raznoraznim okusima i začinima, reći ću Vam samo da je bilo super. Ako volite ili želite probati tradicionalnu bosansku kuhinju, ovdje ćete naći sve što tražite i usput to sve jesti u pravoj bosanskoj kući.